Opis ogólny
Karaczan amerykański jest największym synantropijnym karaczanem, osiąga długość 28-44 mm. Samiec i samica mają długie, dobrze rozwinięte skrzydła, nieco dłuższe u samca. Jest barwy ciemnobrunatnej z jaśniejszym, żółtawym przedpleczem.
Biologia, rozwój
Karaczan amerykański ma najdłuższy cykl życiowy spośród wcześniej przedstawionych karaczanów. Po około 10 dniach od ostatecznego przeobrażenia się w owada dorosłego samica składa ootekę z około 15 jajami. Po kilku tygodniach wykluwają się nimfy. Poprzez 9 do 13 linień rozwija się owad dorosły. Okres ten trwa normalnie 6 do 9 miesięcy, ale w przypadku niesprzyjających warunków, a w szczególności przy obniżonej temperaturze może się przedłużyć nawet do 4 lat. Dorosłe żyją 21 do 24 miesięcy, a samica w ciągu swojego życia może złożyć do 70 kokonów. W temperaturze poniżej 5ºC larwy i osobniki tego gatunku giną. Karaczany tego gatunku preferują przebywanie w ciepłych, wilgotnych pomieszczeniach, żyją w magazynach artykułów spożywczych i miejscach przygotowywania żywności. W naszych warunkach klimatycznych praktycznie spotykany jest tylko w pomieszczeniach ogrzewanych. W cieplejszych krajach występuje na zewnątrz w pobliżu wysypisk śmieci, w kanalizacji i systemach odwodnieniowych. Może latać, szczególnie nocą wokół latarni. Często watuje przez otwarte okna do pomieszczeń. Sybko się porusza Po powierzchniach poziomych natomiast nie potrafi wspinać się na pionowe ściany.
Zwalczanie
Podobnie jak w przypadku innych gatunków karaczanów kontrolę i zwalczanie można prowadzić przy użyciu pułapek do wyłapywania owadów oraz zabiegów z użyciem preparatów w postaci żelu czy preparatów opryskowych o działaniu rezydualnym. Opryski można łączyć z zabiegami ULV, zamgławianiem termicznym i aerozolowaniem. Bardzo ważne jest utrzymanie odpowiednich warunków higienicznych uniemożliwiających rozwój karaczanów.