Kret jest nam doskonale znany. Jest to ssak o ciele krępym, wałeczkowatym, długości 11 – 17 cm, z krótkim ogonkiem. Głowę ma małą, wciągniętą w ryjek. Oczy są prawie całkowicie zredukowane. Szyja nie wyróżnia się od reszty ciała. Pokryty jest miękkim, aksamitnym włosem. Od strony grzbietowej jest czarny, błyszczący, a od spodu jego sierść jest szara. Stopy przednich nóg są łopatowate, przystosowane do drążenia kanałów. Zasiedla gleby wilgotne i próchniczne, unika jednak miejsc suchych, kamienistych i gleb o wysokim poziomie wód gruntowych.
Zimuje w korytarzach w glebie na głębokości 50 – 60 cm, poniżej poziomu zamarzania, ale nie zapada w sen zimowy. Wiosną kopie pod powierzchnią gleby korytarze, zwane żerowiskowymi, tworząc kopczyki – kretowiska, które przysypują młode roślinki.
W ciągu doby ma 3 ośmiogodzinne cykle. W czasie każdego z nich około 4 godziny wędruje w korytarzach i żeruje, a pozostałe 4 przesypia w gnieździe. Najbardziej aktywny jest w czasie cyklu, który przypada na godziny poranne, stąd najwięcej kretowisk powstaje rankiem. Wiosną zakłada komorę lęgową, do której prowadzi labirynt podziemnych korytarzy. Po 3 – 4 tygodniach po kopulacji, samica rodzi od 2 do 7 młodych w gnieździe zbudowanym z trawy, liści i mchu, na głębokości od 30 do 50 cm. Młode przebywają w gnieździe około 35 dni. Dojrzałość płciową osiągają w przyszłym roku. Krety żyją do 3 lat.
Krety żywią się wyłącznie pokarmem zwierzęcym, jaki znajdą w glebie, a więc dżdżownicami, pędrakami, drutowcami, ślimakami oraz larwami i poczwarkami wielu innych gatunków owadów, w tym szkodnikow roślin. Mogą też zjeść drobne gryzonie, ślimaki i żaby. Na zimę gromadzą znaczne zapasy, złożone przeważnie z dżdżownic, które zakopują w pobliżu gniazda.
Drążąc podziemne korytarze w poszukiwaniu pożywienia, kret podrywa rośliny, przerywając ich korzenie. Szczególnie duże szkody powoduje w ogrodach, w inspektach, na pastwiskach, polach uprawnych i golfowych. Żałośnie wyglądają wypielęgnowane trawniki przeorane przez krety. Kretowiska utrudniają koszenie traw, a krety kopiąc korytarze niszczą korzenie często cennych roślin, które w wyniku przewracają się i zamierają. Szkody pośrednie wywołane przez kreta mogą być duże, zwłaszcza w inspektach i pod osłonami, a także często w uprawie gruntowej na młodych plantacjach. Wyjadając pożyteczne dżdżownice (stanowią one aż 90% jego menu) kret powoduje szkodę pośrednią, gdyż dżdżownice spulchniają i przewietrzają glebę, a także wzbogacają ją w próchnicę.
Kret jest bardzo pożyteczny, gdyż jest naszym sprzymierzeńcem w walce z groźnymi szkodnikami glebowymi. Kret ma niezwykły słuch. Podczas żerowania wyszukuje swoje ofiary słuchem. Kret słyszy nawet odgłosy spadających kropli deszczu na powierzchnię gleby, dlatego wykorzystujemy dźwięki do wypłaszania nieproszonego gościa z naszego ogrodu.
Kret jest u nas objęty ochroną gatunkową. Zwalczanie (zabijanie) kreta jest dopuszczalne tylko przy licznym wystąpieniu w ogrodach, tylko na terenach ogrodzonych (ogródki przydomowe, działkowe, inspekty), gdy rzeczywiście stanowi ogromny problem.