Pluskwa domowa to pasożyt, który jest uciążliwy dla człowieka głównie ze względu na swój sposób odżywiania – żywi się krwią ludzi. Choć jej ugryzienia nie są groźne, powodują uczucie dyskomfortu i są nieestetyczne, a same skupiska tych owadów – przy łóżkach, listwach przypodłogowych, kontaktach, wywołują odrazę. Pluskwy to pasożyty żerujące nocą, najczęściej w łóżkach swoich żywicieli – ludzi. Choć jeden owad pobiera krew raz na 2-3 dni, to już cała kolonia (250-500 osobników) może stać się prawdziwym utrapieniem. Bez pożywienia pluskwa popada w stan nawet 3-miesięcznej hibernacji, co dodatkowo utrudnia pozbycie się tego pasożyta. Jak sobie z nimi poradzić?

Pluskwa domowa żywi się krwią ludzi.
Jak rozpoznać pluskwę?
Pluskwa domowa to owad mierzący ok. 5 mm, z silne spłaszczonym, owalnym, czerwonobrunatnym ciałem zwężającym się ku przodowi. Kiedy osobnik szuka pożywienia, jego odwłok jest pomarszczony i brązowy; kiedy pluskwa jest najedzona, odwłok staje się rozdęty i ciemnoczerwony od wypełniającej go krwi. Najczęstsze siedliska tych owadów stanowią tapicerowane meble, łóżka czy miejsca pod boazerią lub tapetą – przebywają wszędzie tam, gdzie ich główni żywiciele. Więcej o tych owadach można przeczytać tutaj.
Pluskwa domowa – sprawdzone sposoby na ich usuwanie
Kiedy jesteśmy już pewni, że to pluskwy zakłócają nam domowy odpoczynek, możemy przystąpić do wyboru metody ich wytępienia. W tym celu należy skontaktować się z firmą, która profesjonalnie zajmuje się dezynsekcją – tylko w taki sposób zapewnimy sobie skuteczne oczyszczanie pomieszczenia z pasożytów.
Czym jest dezynsekcja?
Dezynsekcja – stosowanie tej metody bazuje na aplikowaniu środków kontaktowo-pokarmowych – działanie owadobójcze występuje w wyniku spożywania przez pluskwy preparatu oraz przez kontakt z powierzchnią, na której preparat był naniesiony. W przypadku tej metody bardzo ważna jest systematyczność – 99% skuteczność zabiegu występuje po trzykrotnym, cyklicznym wykonaniu odpluskwiania. Dezynsekcja jest metodą nieuciążliwą i bezpieczną – z pomieszczenia można bezpiecznie korzystać po przewietrzeniu i po zaschnięciu preparatu. Więcej o dezynsekcji można przeczytać tutaj.
Problem z pluskwą domową w ostatnich latach nasila się. Udowodniono też, że – wbrew powszechnemu mitowi – pasożyt ten nie zadomawia się jedynie w brudnych, zaniedbanych pomieszczeniach, za równie atrakcyjne bytowo uznając ekskluzywne apartamenty. Warto zatem pamiętać, że im szybciej zajmiemy się problemem, tym większa szansa na jego całkowite wyeliminowanie!