Obowiązkowa deratyzacja Opole – znalazłeś już odpowiedź na to nurtujące pytanie? Kiedy w naszym otoczeniu – domu, zakładzie pracy, ogrodzie – pojawiają się szczury, wykonujemy zabiegi deratyzacyjne w celu ich zwalczenia. Dlaczego więc jednocześnie przeprowadza się obowiązkowe deratyzacje i na czym one polegają?
Podstawy prawne
Obowiązkową deratyzację muszą wykonać wszyscy właściciele nieruchomości w miastach i regionach, a jej postawą prawną są zapisy w dziennikach ustaw poszczególnych miast. Rozporządzenia informują, w jakich terminach powinna zostać przeprowadzona deratyzacja oraz jaka kara grozi właścicielom nieruchomości, którzy nie spełnią tego obowiązku. A wszystko dlatego, że szczury mogą być nosicielami groźnych dla człowieka chorób – deratyzacja jest więc ściśle związana z zapobieganiem i zwalczaniem chorób zakaźnych u ludzi. Ma to też związek z utrzymywaniem porządku i czystości w miastach.
Obowiązkowa deratyzacja Opole
Także w Dzienniku Urzędowym Województwa Opolskiego znajdziemy Uchwałę nr XXXI/571/16 Rady Miasta Opola w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Opola (z dnia 29 września 2016 roku), a w niej rozdział na temat obowiązkowej deratyzacji. Brzmi on następująco:
Obowiązkowa deratyzacja Opole – zobacz oryginalny plik PDF z Dziennika Urzędowego Województwa Opolskiego. W województwie opolskim obowiązkowej deratyzacji dokonuje się przynajmniej 2 razy w roku, w okresie wiosennym oraz jesiennym. Do jej przeprowadzenia na własny koszt są zobowiązani właściciele nieruchomości.
Choroby przenoszone przez szczury
Obowiązkowa deratyzacja nie tylko skutkuje większą higieną zakładów i nieruchomości, ale także zmniejsza ryzyko przenoszenia groźnych chorób przez szczury. Należą do nich:
- Choroba Weila – przenoszona jest przez mocz szczurów – zarazić można się poprzez kąpiel w zanieczyszczonych zbiornikach wodnych. Choroba ta uszkadza nerki i wątrobę, a objawia się wysoką gorączką i dreszczami. Źródłem zakażenia są uszkodzenia mechaniczne skóry, przez które wnikają patogeny chorobowe;
- Szczurza gorączka – choroba zakaźna, objawiająca się gorączką, zapaleniem stawów i wysypką. Choroba nawraca co kilka tygodni, a nieleczona może być przyczyną śmierci. Można się nią zarazić przez kontakt z zainfekowanym szczurem (ugryzienie lub zranienie);
- Histoplazmoza – choroba układu oddechowego przenoszona przez szczury, która oryginalnie jest wywoływana przez grzyby rosnące w glebie. Objawia się gorączką, suchym kaszlem i bólem w klatce piersiowej, a nieleczona prowadzi do śmierci;
- Gorączka krwotoczna z zespołem nerkowym – choroba wirusowa przenoszona przez szczury za pomocą krwi, śliny, moczu i odchodów. Objawia się gorączką i innymi stanami podobnymi do grypy, połączonymi z ostrą niewydolnością nerek. Upośledza czasowo układ immunologiczny, a w niektórych przypadkach prowadzi do śmierci.
Te oraz inne, przenoszone przez szczury choroby są wystarczającym powodem, aby jak najbardziej rozpowszechniać akcje deratyzacyjne i szerzyć społeczną świadomość na temat szkodliwości szczurów w ludzkim otoczeniu.
Będąc właścicielem nieruchomości, warto zatem znaleźć sprawdzoną firmę deratyzacyjną, która z wprawą i doświadczeniem przeprowadzi konieczne zabiegi, pomagając nam w spełnieniu obowiązku i przyczyniając się do wzrostu bezpieczeństwa gospodarczo-sanitarnego naszego lokalu.