Opis ogólny
Pasożyt drobiu grzebiącego występujący w ilościach plagowych, może atakować inne ptaki, ssaki i ludzi. Długość 0,7–0,9mm, a szerokość 0,4-0,5mm, kształtu gruszkowatego, barwy szarej, pokryte pancerzykiem chitynowym. Po napiciu się krwi przyjmuje barwę czerwoną do brunatnej. Odnóża mocne zakończone przylgą i pazurkami ułatwiają mu bardzo sprawne poruszanie. Ptaszyńce atakują ptaki nocą, a w ciągu dnia ukryte są w szczelinach i pęknięciach ścian, podłóg, w zakamarkach klatek, w gniazdach, pod taśmociągami. Bez pożywienia mogą wytrzymać nawet kilka miesięcy Pasożyt ten może być bardzo dokuczliwy dla ludzi szczególnie w kurnikach, ale nie tylko.
Biologia, rozwój
Pełen cykl rozwojowy ptaszyńca może zachodzić w temperaturach od 10 do 37ºC i w sprzyjających warunkach trwa około 7 dni. Samica po spożyciu krwi składa jaja z których wykluwają się larwy, następnie dwa stadia nimfalne i wreszcie postać dorosła.
Zwalczanie
Zwalczanie jest bardzo trudne. Ptaszyniec przeżywa mycie i dezynfekcję, a jego zdolność do długotrwałego przetrwania bez pokarmu jeszcze dodatkowo utrudnia zwalczanie. Wszelkie zabiegi trzeba wykonać ze szczególną starannością – przeprowadzić dokładne mycie i dezynfekcję, a następnie zwalczanie dopuszczonymi do tego celu insektycydami. Większość z nich trzeba stosować na puste pomieszczenia i klatki, co dodatkowo zmniejsza skuteczność zabiegu, gdyż ptaszyniec bardzo łatwo może być zawleczony ponownie z ptakami. Dokładna dezynsekcja klatek jest niezwykle trudna.