Szubak dwukropek jest łatwym do rozpoznania szkodnikiem. Na środku czarno-brązowych pokryw znajdują się dwie widoczne gołym okiem białe plamki. Podobne do nich, ale mniejsze dodatkowe plamki znajdują się po bokach. Trzy małe plamki znajdują się u podstawy przedplecza. Szubak ma długość 3,5-6 mm.
Samce można odróżnić od samic po wyglądzie czułków. U samców ostatni człon czułków jest silnie wydłużony, a u samic ostatni człon jest mały, ale za to dwa przedostatnie człony są większe niż u samca.
Samica składa około 50 jaj na produkty pokarmowe lub niedaleko od nich. Rozwój larw trwa bardzo długo, w warunkach pokojowych 1-2 lata. Larwy przechodzą w tym czasie 7-11 linień. Mają one charakterystyczny wygląd: są barwy brązowej, gęsto owłosione, z pęczkami długich włosów na końcu odwłoka, dochodzące do 9 mm długości. Przepoczwarczenie następuje jesienią, a zimują chrząszcze, rzadziej larwy.
Pospolicie zasiedla gniazda ptaków założone w szczelinach budynku i z nich przedostaje się do pomieszczeń inwentarskich, magazynowych i mieszkalnych. Dorosłe chrząszcze nie są szkodliwe. Żywią się nektarem i pyłkiem kwiatowym różnych roślin. Szkodliwe są tylko larwy. Larwy szubaka uszkadzają wełnę, futra, skóry, zbiory roślin i owadów, a także produkty paszowe i żywnościowe: wędzone i suszone mięso, suszone zioła, ziarno zbóż i nasiona strączkowych.