Plądrująca Twój ogród krecia rodzina spędza Ci sen z powiek? Twoje rośliny nie mają szans kiełkować, bo ich korzenie są stale niszczone przez labirynty krecich korytarzy? Istnieje wiele sposobów na to, by pozbyć się problemu – m.in. odławianie kretów. Niektóre z nich możesz wypróbować sam, warto jednak pamiętać, że gwarancję skuteczności otrzymasz dopiero wtedy, kiedy skorzystasz z usług profesjonalnych firm, zajmujących się deratyzacją.
Charakterystyka kreta

Sprawdź jak pozbyć się kretów?
Kret to niewielki, krępy ssak o czarnym futerku, wielkości 11-17 cm. Ma podłużny ryjek z małą, wciągniętą w niego głową i zredukowanymi oczyma. Jego duże, łopatowate stopy przednich nóg są świetnie przystosowane do drążenia kanałów, których najwięcej powstaje w godzinach porannych – w czasie największej aktywności kreta. Jego cykl dobowy składa się z trzech ośmiogodzinnych etapów, a podczas każdego z nich połowę czasu drąży tunele i żeruje, a pozostałą połowę śpi. Preferuje wilgotne i próchniczne gleby. Więcej o krecie europejskim przeczytasz tutaj.
Szkody wyrządzane przez kreta to nie tylko zniszczone korzenie roślin i nieestetycznie wyglądające kretowiska. Krecie menu składa się w 90% z dżdżownic, których zadaniem jest spulchnianie i przewietrzanie gleby, a także wzbogacanie jej w próchnicę.
Skuteczne sposoby walki z kretami – odławianie kretów
Jeśli chcesz spróbować powalczyć z uciążliwymi gośćmi samodzielnie, możesz skorzystać z następujących sposobów:
- pułapki – ich zadaniem jest schwytanie kreta, którego następnie możesz wypuścić w lesie kilka kilometrów za domem. Co ważne, pułapki to humanitarna metoda walki z kretami i sprawdza się w przypadkach, w których liczebność kreciej rodziny nie jest duża. Kret to w Polsce gatunek objęty ochroną – nie jest dozwolone zwalczanie kretów w sytuacjach, kiedy ich obecność nie stanowi dużego problemu.
Jako pułapkę można wykorzystać np. słoik, który umieszcza się w krecim korytarzu tak, aby jego otwór znajdował się przy powierzchni. Doskonale sprawdzają się także pułapki rurkowe z otwierającymi się do środka klapkami, co uniemożliwia zwierzęciu wyjście z pułapki.
- wykopywanie łopatą – metoda polegająca na wykopywaniu kretów w momencie, w którym wyrzucają kretowinę, czyli tworzą znane człowieku kopczyki ziemi. Jeśli dysponujesz wolnym czasem zwłaszcza rano, można skorzystać z tego sposobu w ramach uzupełnienia działań pułapek.
- odstraszanie – można wypróbować także dźwiękowych metod odstraszania kretów, które mają bardzo wrażliwy słuch np. butelkami czy fajerwerkami.
Profesjonalne metody odławiania kretów, wykorzystywane przez firmy deratyzacyjne, które charakteryzują się wysoką skutecznością i bezpieczeństwem, to:
- gazowanie – jest dozwolone jedynie w przypadku zamkniętych terenów, np. ogrodów przydomowych czy ogródków działkowych, kiedy problem z kretami nasila się, a wyrządzane przez nie szkody są duże. Sposób ten polega na uwolnieniu do gleby gazu o właściwościach trujących dla kretów, które jednocześnie są bezpieczne dla roślin. Metoda ta jest skuteczna także w przypadku karczowników.
Jeśli problem z kretami w Twoim ogródku pojawia się sporadycznie, a zwierzęta te nie sprawiają Ci dużego problemu, polecamy wypróbowanie domowych metod walki ze szkodnikiem – np. wykorzystaj nasz sposób na odławianie kretów. W razie niepowodzenia i nasilenia problemu, nie wahaj się i skorzystaj z profesjonalnych usług deratyzacyjnych!